OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Vertikutátory – pokud je to možné, nešetřete na jejich pořízení

Vertikutátor, dosévač, prořezávač a vyčesávač Classen TS-20H je robustní, vysoce odolný profesionální stroj s pracovním záběrem 50cm. Na prořezávač a vyčesávač se vertikutátor a dosévač změní jednoduchou výměnou rotorů s lamelami, nebo noži.Vertikutace trávníku malých výměr do 100m2 se může s opatrností provádět levnými elektrickými stroji, majitelé větších trávníkových ploch by měli používat  vertikutátory s benzinovými motory s konstrukcí stroje a výkonem motoru odpovídajícímu konkrétní  trávníkové výměře. Všechny profesionální firmy zabývající se údržbou trávníkových  ploch by měly být vybaveny profesionální technikou, která odvádí díky konstrukčnímu provedení (vzdálenost a počet nožů, jemné nastavení hloubky zářezu) a dostatečnému výkonu motoru (otáčky stroje nesmí výrazně kolísat, nebo se dokonce zastavovat) co možná nejlepší výsledek.  Je rozhodně lepší provádět vertikutaci trávníku malé výměry s velkým a silným strojem, než naopak. Vertikutátory pracují na principu rotačního pohybu nožů umístěných na hřídeli. Výrazně otevřená vertikutace je vhodná pro strojní dosetí zařezávacími noži.Svými pevnými nebo volně loženými noži rotujícími ve velkých otáčkách rozřezávají několikamilimetrovou vegetační vrstvu a uvolňují a vyhazují ve své dráze uloženou plsť a  mělce kořenící plevele. Proto při výběru vertikutátoru dbejte kromě pracovního záběru, robusnosti konstrukce a výkonu motoru i na vzdálenost sousedících nožů. Dobré vertikutátory mají od sebe vzdálené nože již od 3,5 cm. Je velmi důležité, aby všechny vertikutátory (elektrické i benzinové) byly před každou jednotlivou vertikutací čisté, bez zbytků plstě a jiných organickým nečistot. V opačném případě riskujete zavlečení infekčních chorob a dvouděložných a Strojně dosetý trávník po dvojí křižné vertikutaci. Výsledkem byla úspěšná změna původní dominance psinečku výběžkatého za dosetý jílek vytrvalý.problematických jednoděložných plevelů do Vašeho trávníku. Zejména některé profesionální realizační firmy honící se za kvantitou jsou při nedodržování hygieny strojů doslova hrozbou pro své klienty. Jako objednatel máte právo kontroly čistoty každého stroje pracujícího na Vaší zahradě, neostýchejte se a vždy převrácením stroje (filtrem nahoru s uzavřeným přívodem benzinu) si zkontrolujte u sekaček i vertikutátorů čistotu vnitřního prostoru a nožů. Dále zkontrolujte technický stav nožů u vertikutátoru (nalepená zemina tloušťku nože rozšiřuje, zkontrolujte také, zda některé nože nebo jejich části nechybí) a u sekaček nezapomeňte zkontrolovat ostrost nože a také čistotu koše (nalepené zbytky travní hmoty na vnitřních stěnách koše snižují propustnost vzduchu a tím se část travních odstřižků vrací zpět na trávník).

Vertikutátor, dosévač, prořezávač a vyčesávač Classen TS-20H v e-shopu (dočasně nedostupný)

Příslušenství stroje Classen TS-20H:

  • standardní rotor (vertikutace a dosetí) Standardní rotor pro vertikutaci a dosetí
  • rotor pro vyčesávání trávníku (včetně odstranění mechu) Rotor pro vyčesávání trávníku
  • rotor pro dvou centimetrový prořez Rotor pro prořez trávníku

Stroje na vyčesávání plsti

Některé, většinou levné elektrické hobby stroje mají možnost výměny hřídele s noži za hřídel s vyčesávacími drátky. Vřele doporučuji tyto hřídele s drátky na trávníku nepoužívat, jejich činností trávníku spíš uškodíte než prospějete. Existují ale profesionální jednoúčelové vyčesávací stroje s drátky, jsou ale jiné konstrukce a mnohdy disponují drátky větších průměrů (než hobby stroje), které vyčesávají z trávníku plsť a mech bez jeho poškození, šetrně a poměrně s dobrým výsledkem. Byl jsem přítomen testům práce tohoto stroje na měkké podlahové krytině z PVC a díky pružným (eliminujícím nerovnosti terénu) drátkům nedošlo ani po úderech na jednom místě k jeho poškození. Dále na odstranění mechu a plsti existují velmi dobré kombinované vertikutační a planžetové vyčesávací stoje (jako je Classen TS-20H), které disponují výměnným rotorem s  tenkými otočnými planžetami, které rotují těsně nad zemí. Nevýhodou je případný nerovný terén, každý zářez do zeminy může tyto planžety poškodit.  Tyto stroje beru jako doplňkové, můžete s nimi provést vyčesání dle potřeby trávníku, ale vždy nezapomeňte udělat klasickou jarní a podzimní vertikutaci.

Kartáčový vyčesávací stroj

Nejdokonalejší vyčesávající stroj dokonale odstraňující plsť, mělce kořenící plevelnaté rostliny a mech pracuje na principu rotačního kartáče. Disponuje širokým pracovním záběrem 1,4 metru, díky speciálním polypropylenovým spirálovitým kartáčem s citlivým seřízením výšky v celém záběru a ochranou proti skalpování dokonale a velmi rychle odstraní vše, co do trávníku nepatří a to bez jeho jakéhokoli poškození.  Díky jeho šetrnosti k trávníku je tento  kartáčový vyčesávací stroj určený pro opakovanou činnost po dobu celého vegetačního období. Trávník po odstranění plsti kartáčovým strojem začíná ihned růst a tím dochází k jeho obvyklému zahuštění ve velmi krátké době. Tyto stroje nejen že  nahrazují vertikutátory, ale dokonce provádějí dokonalejší práci, a to proto, že uvolnění plsti není jen v závislosti na vzdálenosti nožů vedle sebe, ale díky hustšímu spirálovitému kartáči uvolňují plsť v celé pracovní šíři. Tím se ušetří mnohdy úmorná operace s ručním dovyčesáním plastovými hráběmi po klasické vertikutaci.  Společně s plstí kartáčový stroj vytrhne i mělce kořenící plevelnaté druhy jako je lipnice roční nebo na zahradách a fotbalových hřištích obávaný psineček výběžkatý. Toto vytržení vyžaduje několikanásobné přejetí po postiženém místě a ani toto několikanásobné přejetí dlouze kořenící trávníkové rostliny nepoškodí. Námi provedené testy ukázaly, že kartáčový vyčesávací stroj nepotřebuje pro svou práci ideálně suchou vegetační vrstvu, a tak se trávník nemusí mnohdy zdlouhavě zkracovat. Stroj vyčesává trávník s velmi dobrým výsledkem, i když je mírně vlhký a výška rostlin dosahuje až 8 cm. Prováděli jsme s úspěchem vyčesání na mokrém trávníku, kam bych se s vertikutátorem nikdy neodvážil pro obavu z dlouhodobého poškození celého trávníku. Stroj má hydrostatický pohon, velmi silný motor a možnost jemného seřízení přítlaku kartáče.  Na velkých trávníkových plochách je i manipulace se strojem pro obsluhu komfortnější než s klasickým vertikutárem, nevýhodou je ale velká hmotnost a nemalé rozměry pro transport. Je ideální pro trávníky fotbalových hřišť, nebo zahrad velkých trávníkových výměr s dobrým přístupem.

Kartáčový vyčesávací stroj v e-shopu (připravujeme jeho prodej)

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.